16 maja w Domu Dziennego Pobytu odbyło się spotkanie dla beneficjentów programu ,, Teleopieka dla mieszkańców Gminy Nowy Tomyśl w roku 2022”, podczas którego przeprowadzono szkolenie i wdrożono usługę teleopieki.
Wdrożenie usługi w Gminie Nowy Tomyśl, było możliwe dzięki funduszom pozyskanym z programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – Korpus Wsparcia Seniorów. Wykonawcą wybranym do realizacji usługi jest polska firma telemedyczna SIDLY, posiadająca ponad 8-letnie doświadczenie w teleopiece senioralnej.
Dzięki pozyskanemu finansowaniu Gmina Nowy Tomyśl objęła teleopieką 30 seniorów, w wieku powyżej 65 lat. Beneficjenci programu otrzymali opaski telemedyczne, dzięki którym mogą poczuć się bezpieczniej, ponieważ ich poglądowe parametry życiowe jak tętno, saturacja są na bieżąco monitorowane przez medyczną opaskę i ratowników z telecentrum SIDLY Healthcare.
Teleopieka to z jednej strony stały monitoring pod kątem potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub życia, umożliwiający natychmiastowe wezwanie niezbędnej pomocy. Z drugiej strony, to również świadomość, że ktoś nieustannie czuwa, przywracająca poczucie bezpieczeństwa, które często zmniejsza się wraz z wiekiem, postępującymi chorobami i samotnością. Dzięki takim projektom seniorzy, a szczególnie ci którzy mieszkają samotnie, zyskują większą swobodę funkcjonowania oraz niezależność.
Opaski telemedyczne , które otrzymali seniorzy, to wyrób medyczny, posiadający certyfikaty gwarantujące najwyższe standardy bezpieczeństwa. Został zaprojektowany w taki sposób, by jego użytkowanie było maksymalnie proste i intuicyjne, m.in. dlatego posiadają tylko jeden przycisk – SOS oznaczony językiem Brajla. Wystarczy, że użytkownik opaski założy ją na nadgarstek.
Kiedy użytkownik opaski wciśnie przycisk SOS, telecentrum otrzyma automatyczny alert, po czym nastąpi połączenie z ratownikiem z poziomu urządzenia. W sytuacji potrzeby udzielenia pomocy ratownik wyśle służby ratunkowe lub skontaktuje się z wyznaczonym przez seniora opiekunem, aby jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanemu. W sytuacji kiedy użytkownik upadnie, i nie będzie miał możliwości wciśnięcia przycisku SOS – opaska automatycznie wykryje taką sytuację i uruchomi alarm. Tak szybka reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków niebezpiecznych zdarzeń i ma duży wpływ na dalsze życie.
Beneficjentami programu stają się zarówno seniorzy, jak i sama gmina, która nie tylko zyskuje mieszkańca czującego się bezpiecznie we własnym domu, ale również seniora, który będzie mógł pozostać dłużej w swoim lokalnym środowisku.
Projekt potrwa do końca 2022 roku.