Dnia 20 września 2017 roku, w środowy, wczesny poranek, 30 osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu oraz 15 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi, pod opieką nieformalnej grupy ,, Lejdis” udała się na całodniową autokarową wycieczkę do Kłodawy i Lichenia.
Po dotarciu do Kłodawy, wycieczkowicze zwiedzili największą z pośród wszystkich Kopalnie Soli w Polsce. Grupa pod troskliwą opieką przewodnika wysłuchała prelekcji n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Ciekawym doświadczeniem okazał się zjazd windą na poziom 600m pod powierzchnię ziemi i przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi opiekunki górników solnych. W trakcie zwiedzania seniorzy i młodzież mieli okazję obejrzeć wyeksploatowane komory solne oraz maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowy kawałek soli.
Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną złotą kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym oraz 12 kolumn symbolizujących dwunastu apostołów. Po zapoznaniu się z architekturą obiektu wycieczkowicze mieli czas na oddanie się modlitwie.
Wycieczka zakończyła się około godziny 20 gdy pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do Nowego Tomyśla. Międzypokoleniowy wyjazd integracyjny do Kłodawy i Lichenia z pewnością wpłynął na zachowanie harmonii w zaspakajaniu potrzeb każdego człowieka, pozwolił na przeżywanie ciekawych chwil. Integracyjny wyjazd stał się okazją do przełamania stereotypów, zaciśnięcia więzi międzypokoleniowej oraz wymiany poglądów ludzi starszych z młodymi.
Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „ Międzypokoleniowa aktywność srebrną nicią tkana”, dofinansowanego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Konkursu Mikrodotacje Wielkopolska Wiara 2017.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich